Urostomia
Jest to przetoka moczowo-skórna, czyli połączenie układu moczowego ze skórą w celu zapewnienia odpływu moczu z dróg moczowych. Polega na połączeniu moczowodów bezpośrednio ze skórą lub poprzez specjalnie wyizolowany w tym celu odcinek jelita cienkiego.
Przyczyną wykonania urostomii, oprócz nowotworów i wad wrodzonych mogą być choroby zapalne pęcherza moczowego, marskość pęcherza, lub jego uraz.
Jak pielęgnować urostomię?
Najważniejszą rzeczą w pielęgnacji urostomii jest pielęgnacja skóry , ponieważ mocz działa drażniąco na skórę i może powodować stany zapalne. Najlepiej obserwować urostomię przy każdej zmianie sprzętu, aby móc zauważyć wszystkie niepokojące zmiany.
Wymiana sprzętu
Odbywa się podobnie jak w przypadku innych przetok. Uciążliwością może być to, że z urostomii mocz wypływa ciągle i nie można kontrolować jego wydalania.
Podobnie jak przy ileostomii, dobrze jest wymieniać worek rano przed wypiciem jakiegokolwiek płynu.
Można urostomię zabezpieczyć gazikiem, aby mocz nie wypływał w trakcie zmiany sprzętu stomijnego.
W zależności od indywidualnego dopasowania można używać sprzęt w wersji jedno jak i dwuczęściowej.
Technika wymiany sprzętu stomijnego patrz: kolostomia.
Typy worków
Do zaopatrzenia urostomii potrzebne są specjalne worki, które zaopatrzone są w tzw. antyrefluksowy zawór, który uniemożliwia cofanie się moczu w kierunku stomii. Worki występują w wersji beżowej lub przezroczystej ułatwiającej kontrolę wypływającego moczu. Ponadto worki urostomijne zakończone są kranikiem, ułatwiającym ich opróżnianie.
Ponieważ mocz wypływa z urostomii przez całą dobę, warto zaopatrzyć się w worek do nocnej zbiórki moczu, który ma dużo większą pojemność. Podłącza się go przy pomocy drenu do worka , który pacjent ma na brzuchu, aby nie dopuścić do odklejenia sprzętu z przeciążenia.
Jak otrzymać sprzęt stomijny ?
Patrz: kolostomia
Dieta
Większość ludzi z urostomią odżywia się tak jak przed operacją.
Należy pamiętać o piciu dużej ilości płynów (ok. 2-2,5l) na dobę, także o tym, że np. szparagi i owoce morza powodują zmianę zapachu moczu, a alkohol i kawa powodują wzmożone wydzielanie moczu.
Jak otrzymać sprzęt stomijny?
Patrz: kolostomia
Współżycie seksualne
Patrz: kolostomia