Ileostomia

Jest to przetoka na jelicie cienkim. Polega na operacyjnym wyłonieniu jelita cienkiego na powierzchnię brzucha. Wykonuje się ją, gdy zachodzi konieczność usunięcia całego jelita grubego lub części jelita cienkiego. Znajduje się zawsze po prawej stronie brzucha. Treść jelitowa wypływająca z ileostomii ma konsystencję płynną lub papkowatą. Stolec z jelita cienkiego nigdy nie jest uformowany, ponieważ nie dociera w ogóle do jelita grubego, w którym zachodzi proces zagęszczania treści jelitowej. Ileostomia, podobnie jak kolostomia może być czasowa lub stała.

ileostomia

Jak pielęgnować ileostomię?

Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać to pielęgnacja skóry wokół stomii. Przy ileostomii jest to szczególnie ważne, ponieważ treść jelitowa zawierająca kwasy żółciowe i sok trzustkowy jest bardzo drażniąca dla skóry.
Przy ileostomii należy bardzo starannie zabezpieczać skórę dobrym sprzętem, aby nie dopuścić do jej podrażnienia.

Wymiana sprzętu

Wymiana sprzętu przy ileostomii odbywa się podobnie jak przy kolostomii.
Ważną wskazówką może być to, aby wymieniać sprzęt zawsze rano, na czczo, kiedy z ileostomii nie wydziela się treść jelitowa. Mamy wtedy czas, aby spokojnie bez pośpiechu przygotować skórę do prawidłowego założenia sprzętu stomijnego. Technika wymiany sprzętu, patrz: kolostomia

Typy worków

Większość osób z ileostomią, używa worków otwartych. Ponieważ objętość treści jelitowej wydostającej się z ileostomii jest znacznie większa niż przy kolostomii, worki należy opróżniać 4-5 razy na dobę.
Można używać sprzętu jednoczęściowego lub dwuczęściowego w zależności od indywidualnego dopasowania.

Jak otrzymać sprzęt stomijny?

Patrz: kolostomia

Dieta

Przy ileostomii obowiązują podobne zasady dietetyczne jak przy kolostomii z pewnymi wyjątkami. Ponieważ przewód pokarmowy jest o wiele krótszy (brak jelita grubego) mogą być problemy z trawieniem niektórych pokarmów.
Ważne jest, aby uzupełniać elektrolity, ponieważ tracimy więcej płynów.
Nie należy zatrzymywać wydzielania treści poprzez redukcję wypijanych płynów i spożywanych pokarmów, ponieważ można doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Przy stolcach bardzo płynnych, można zagęścić treść jelitową jedząc codziennie porcję ryżu ugotowanego na wodzie, a także banany, które powinny być niedojrzałe, jeszcze zielone.

Współżycie seksualne

Patrz: kolostomia