Co to jest stomia?

Słowo stomia pochodzi z języka greckiego i znaczy „otwór”. Można spotkać także inne nazwy: brzuszny odbyt, sztuczny odbyt, anus lub przetoka jelitowa albo moczowa.
W znaczeniu medycznym stomia oznacza operacyjne (chirurgiczne) wytworzenie ujścia jelita lub dróg moczowych na powłokach brzusznych. Wytworzenie stomii wiąże się  najczęściej z usunięciem części jelita cienkiego , grubego lub części układu moczowego.

stomia

W zależności od typu zabiegu wyróżniamy trzy rodzaje stomii:

  • kolostomia– przetoka na jelicie grubym, prawie zawsze  wyłaniana  z lewej strony brzucha.
  • ileostomia– przetoka na jelicie cienkim, wyłaniana z prawej strony brzucha.
  • urostomia– przetoka moczowa, może być umiejscowiona w dowolnym miejscu, najczęściej jednak znajduje się po prawej stronie, poniżej pępka.

Istnieje wiele przyczyn, dla których wyłania się stomię. Są to najczęściej:

  • nowotwory
  • wady wrodzone
  • urazy brzucha
  • choroba Leśniowskiego -Crohna
  • wrzodziejące zapalenie j. grubego
  • polipowatość rodzinna
  • inne choroby zapalne jelit

Prawidłowo wyłoniona kolostomia powinna być wypukła i umieszczona ok.1-2 cm ponad powierzchnię skóry, ileostomia i urostomia powinny być bardziej wypukłe i wystawać na 2-3 cm nad powierzchnię skóry , ponieważ treść wydobywająca się z dwóch ostatnich przetok jest bardziej drażniąca dla skóry.
Jelito  nie jest unerwione, więc dotyk nie sprawia bólu, natomiast jest bardzo unaczynione, więc przy dotyku może krwawić.
U każdego pacjenta stomia  wygląda trochę inaczej. W pierwszych dniach po zabiegu jest zawsze obrzęknięta, po kilku tygodniach zmniejsza się i ustala się jej ostateczny kształt i wielkość. Stomia nie posiada zwieraczy, więc pacjent posiadający stomię nie może kontrolować wypróżnień.
Konieczne jest  zabezpieczenie przetoki odpowiednim sprzętem stomijnym, który zbiera treść wydalaną przez stomię. Częstotliwość wymiany worków zależy od typu stomii, oraz od rodzaju sprzętu jaki używamy.

Najważniejszą rzeczą przy posiadaniu stomii jest pielęgnacja skóry wokół niej.
W praktyce stomia wymaga zwykłej higieny oraz codziennych wizyt w toalecie.
Jeżeli worek zabezpieczający stomię jest poprawnie założony, jest wtedy szczelny dla gazów i dla treści wydalanej przez przetokę. Daje to poczucie bezpieczeństwa i pewności, a to wiąże się z wysoką jakością życia.
W zależności od zabiegu operacyjnego każdy pacjent potrzebuje różnego czasu, aby  odzyskać siły i przystosować się do nowej sytuacji.
Może to trwać nawet kilka miesięcy.
Posiadanie stomii wymaga nauki nowych przyzwyczajeń, wydaje się nieprzyjemne i trudne. Jeżeli jednak od początku nauczymy się  dobrze pielęgnować swoją stomię to z czasem będzie to dla nas naturalne i stanie się codzienną rutyną.
Wyżej podane wiadomości są bardzo ogólne. Jeżeli chcesz otrzymać więcej szczegółów dotyczących stomii  i jej pielęgnacji skontaktuj się z najbliższą Poradnią Stomijną lub Proktologiczną.